Tarm Udviklingsforum

Årsberetning 2024

Udgivet den 20. marts 2024


Beretningen er som vanligt delt op i to afsnit. Den jeg er i gang med nu, og efterfølgende vil de enkelte arbejdsgrupper orientere om deres arbejde.

Sidste år sagde jeg, at vi i 2022 havde haft den travleste periode med de fleste møder i den tid, jeg har været med i bestyrelsen.

Det er så fortsat i 2023! Der sker nu også meget i Tarm, når man sådan gør det op. Det gør vi så nu!

Vi har, traditionen tro, udsendt en sommerhilsen og en nytårshilsen til medlemmerne, som også har været bragt i Skjern – Tarm Ugeblad.

UDVIDELSE AF TARM RENSEANLÆG

Vi fik jo en tidlig og meget dejlig julegave i november, da Ringkøbing – Skjern Forsyning meddelte, at den store udvidelse af Tarm Renseanlæg med samling af hele kommunens spildevand i Tarm og efterfølgende at udlede det rensede spildevand til Skjern Å er blevet udskudt i 15 – 20 år.

Dvs. at spildevandet fortsat skal renses i de fire renseanlæg i Hvide Sande, Videbæk, Ringkøbing og Tarm.

Det skal desværre efter planen fortsat udledes i Skjern å.

Vi kan så håbe på, at spildevandet til den tid ledes ud i havet.

DET GULE KULTURTAG

Blæste for tredje gang i stykker under stormen Pia lige før jul, og vi måtte igen have hjælp fra Uhrenholt for at få den tøjret og senere fjernet. Det har han gjort uden beregning! Mange tak. Vi har hver gang det er blæst i stykker fået foretaget ændringer i tagkonstruktionen, som skulle forhindre, at tagpresenningen blæste i stykker. Det har dog ikke virket.

Det har efterhånden kostet i omegnen af 100.000 kr. at få udskiftet taget.

Vi er denne gang så heldige, at Bent Østergaard fra Tage Madsens Fond har henvendt sig og tilbudt minimum 50.000 kr. til et nyt tag.

Endvidere har en tidligere Tarm dreng Allan Pagaard fra presenningfirmaet Schanflex i Videbæk henvendt sig med forslag til ændring af befæstigelsen af presenningen mod nordvest med indlejring af stålwire i presenningen.

Vi skal dog så være sikre på, at stålkonstruktion og fundament kan holde til belastningen når det stormer, så hele systemet ikke vælter.

Vi har derfor haft kontakt til dem, som har lavet fundamenter og stålkonstruktionen, som skal stå inde for, at det holder.

Vi venter nu på, at få et tilbud på et nyt tag, og jeg er ret sikker på, at 50.000kr. ikke er nok, så vi skal ud og finde flere penge.

Faktisk har TUF slet ikke aktier i Kulturtagene, men da den arbejdsgruppe, som i sin tid fik dem etableret i Tarm og Skjern, ikke eksisterer mere, henvender både kommunen og politiet sig til os, når der er noget galt, så det er nærmest en tvangsarv!

AKTIVITETSPARK TARM

Efter fem års forarbejde blev Aktivitetsparken fuldt finansieret i slutningen af 2022 med en donation på 1 million kr. fra Nordea fonden, og vi kunne gå i gang med arbejdet i det tidlige forår 2023.

Det har været spændende at følge med i konstruktionen af beton elementerne, hvor alt forarbejdet med forskallinger, ilægning af metalnet mm. er sket på stedet.

Når betonen er er leveret med betonkanoner, er overfladebearbejdning sket med håndkraft. Det er rigtigt håndværk! Det tog cirka en måned for FSR Beton at lave arbejdet. De laver stort set ikke andet end skateranlæg.

Betonfolkene var i øvrigt meget glade for at arbejde i Tarm. De var slet ikke vant til så hurtig at få hjælp fra de lokale underentreprenører, når det var nødvendigt. F.eks. Uhrenholt Maskinstation og Tarm Elværk.

Så snart betonen var tør, tog unge skatere banen i brug.

Aktivitetsparken blev indviet den 27. august af Jesper Lærke til tonerne af Nephews Hjertestarter. Den med ”Vesterhav, kom nu og blæs mig i gang. Og det gjorde det så! Efterfølgende var der opvisning af professionelle og dygtige lokale skatere, trick konkurrencer mm. samt undervisning af mindre øvede.

Parken er efterfølgende blevet brugt af mange flere end vi havde turdet håbe. Den bliver besøgt af enkeltpersoner, familier, turister, skoleklasser mm.

Janik og Vitus, som er med i den brugergruppe, vi har fået etableret og er lokale skatere, vil efterfølgende fortælle om aktiviteterne i parken. Janik vandt i øvrigt nævnte trickkonkurrence

Der har desværre også været tilfælde af hærværk, støjende unge med knallerter, tuc tucs , dvs. de lukkede kabineknallerter, som har kørt på selve banen og lavet hjulspor, ødelagt beplantning mm.

Vi har derfor fået monteret videoovervågning af området. Det ser er ud som om det har hjulpet.

KUNSTPARK TARM

Vi har jo meget kunst i Tarm og vil gerne have mere. TUF har en arbejdsgruppe bestående af Anne Mette Harkes, Eddy Mortensen og mig selv. Vi arbejder sammen med kommunen om at etablere en kunst- og skulpturpark langs Tarm Bybæk. I første omgang i Biblioteksparken. Kunstparken er en del af kommunens kunststrategi, som blev vedtaget for nylig.

Vi har søgt kommunens kunstråd om penge til indkøb af den første skulptur. Et stort granithjerte af kunstneren Laila Westergaard. Hun har bl.a. været med til at udsmykke Gødstrup Sygehus.

Hvis nogen af jer, eller hvis I kender nogen, som er interesseret i kunst, kunne vi godt bruge et par stykker mere i arbejdsgruppen.

FILMKLUB TARM – SKJERN

Vi har nu fået lavet en filmklub i den eksisterende moderne biograf med 72 sæder i kælderen på VGT i et samarbejde med Skjern Udviklingsforum.

Den 16. januar viste vi den første film ” De Ukuelige”. En kortfilm optaget i vores lokalområde og baseret på virkelige hændelser i Lønborg under 2. verdenskrig. Vi havde regnet med 50 – 60 gæster, men der kom 150, så vi måtte vise filmen to gange. Det var så heldigvis en kortfilm.

Vi holdt stiftende generalforsamling den 8. februar på Bechs Hotel, hvor der også kom dobbelt så mange, som vi havde regnet med.

Der blev valgt en bestyrelse, som i sidste uge har holdt deres første møde. De laver retningslinjer for filmklubbens drift mm.

Det er et stort arbejde. De håber at kunne vise den første film i dette forår.

Det bliver formentlig ”Munken” af Christian Sønderby Jepsen. Han er fra Tarm og har lovet selv at komme og fortælle om tilblivelsen af filmen!

DELTAPLADSEN/STRANDEN

Et af projekterne i Helhedsplanen er at købe Storegade 40, 40A og 40B, som skæmmer bybilledet og har stået tomme længe. Senest har der været genbrugsforretning og stofforretning. Bygningerne skal så fjernes, der skal åbnes op, så man kan se Tarm Bybæk og skabe et nyt grønt og blåt byrum, med en terrasse mod bybækken, som indbyder til ophold og måske servering og forbinder Storegade med Markedspladsen og stierne ud i Ådalen.

Senere kunne man måske også købe Torvegade 1, fjerne den og indlemme grunden i byparken.

Det vil Claus Meiner fortælle om efterfølgende.

SENIOR MUSIKFESTIVAL

En projektgruppe et ved at arrangere en musikfestival ved Seniorgården og Forsøgshaven den 14. 15. og 16. maj i år. Med et spændende program.

Det vil Margit fortælle mere om, om lidt.

DISCGOLF

Banen besøges af omkring 4000 spillere om året. Og det er så kun dem som registrerer deres point på Appen UDisc Disc Golf, så der er faktisk flere.

Hvert år i november afholdes der turnering med 50 – 70 deltagere, og så er der virkelig trængsel på banen.

De har ansøgt kommunen om at få lov til at udvide banen med et ekstra hul ved søen ved Engholmvej.

STIER I NÆROMRÅDET

Et andet projekt i Helhedsplanen er at opgradere og udbygge nogle af stierne i Ådalen.

”Spritruten” blev i 2022 hævet ca. 50 cm og fik ny belægning, så den kan bruges en større del af året. Dog ikke, når der er meget vand i Skjern Å som i vinter.

Ved Skænken Sø, lige før Spritruten drejer mod Kong Hans Bro, vil Naturstyrelsen lave et ”fugleskjul”, så man har mulighed for at betragte det meget rige fugleliv i søen.

Stien på diget langs Tarm Bybæk fra Renseanlægget til Grødepladsen er i vinter blevet renoveret, så den er bredere og mere jævn at færdes på.

Vi håber så på, at kunne retablere trampestien fra Sydøstre Pumpestation til Lønborg. Når det sker, har man en rigtig fin rundtur fra Tarm til Lønborg og retur via stien på nordsiden af diget langs Skjern Å. Vi venter fortsat på svar fra Naturstyrelsen for at få lov til at lave den.

Kommunen har for nylig afsluttet arbejdet med et helt nyt og rigtig fint 7 km. Stisystem i Kommuneskoven i Tarm. Her er også adgangen til stierne i Hundeskoven blevet lagt om, så det er lettere at færdes her.

Der er en officiel indvielse i støbeskeen. I et samarbejde mellem kommunen og TUF.

BYFORAMIDLER

Er de 200.000 kr. som hver af Centerbyerne dvs. Hvide Sande, Videbæk, Ringkøbing, Skjern og Tarm siden 2018 årligt har fået af RKSK til at styrke og udvikle byerne, skabe fællesskab og skabe samfinansiering mellem private og offentlige parter. Vi er udpeget som administrator af pengene til Tarm, og de er blevet anvendt i stort set alle de projekter, der har været i byen siden 2018 f.eks. Mejeriet, Stationen/Pakhuset, Forsøgshaven, Aktivitetsparken, DiscGolf banen, Træer for Livet (den japanske kirsebærallé i Biblioteksparken), udvidelse/ombygning af Tarm Idrætscenter, Storegade 40 projektet og senest Senior Musikfestivalen.

SPIRITZ SPIRITUSFESTIVAL

Skjern og Tarm har i regi af vores fælles turismegruppe under Destination Vesterhavet afholdt spiritusfestivalen på Remisen i Skjern 2022 og 2023, men der har ikke været gæster nok, så den bliver desværre ikke gentaget i 2024.

HÆRVÆRK mm. I TARM OG SKJERN

Vi har i det sidste års tid været vidne til hærværk i begge byer.

I Tarm er toilettet på biblioteket og de offentlige toiletter i midtbyen blevet ødelagt. I Forsøgshaven og ved Markedspladsen er de brudt op.

Biblioteket er nu lukket efter kl. 18. Utilpassede unge har været truende overfor personalet.

I Skjern har der i to omgange været hærværk ved Åbadet og Vandhaverne er blevet overmalet med graffiti.

Skjern og Tarm Udviklingsfora har i sidste uge holdt møde med Allan Østergaard og John Jensen fra SSP samarbejdet om problemerne, og for at høre, om vi kan gøre noget ved dem. John vil informere om arbejdet lige om lidt.

Vi arbejder jo sammen med Skjern Udviklingsforum på rigtig mange områder: helhedsplan, turisme, nærhospital, grundlovsmøder, stier i Skjern Ådal, mobilscene og meget mere. Og formændene deltager i hinandens bestyrelsesmøder.

Skjern og Tarm er det største bysamfund i kommunen, og vi er nødt til samlet at gøre opmærksom på os selv, så der også sker kommunal udvikling i den sydlige del af kommunen.

V. Formand Steen Rosby


Category: Årsberetninger